852616380 vmotnam@vmotnam.lt
Select Page

2024 metai

Asociacijos Vilniaus Moterų namai

2024 M. VEIKLOS ATASKAITA

2025.01.17 Nr. VMN 2025 01/01

I SKYRIUS

INFORMACIJA APIE VEIKLĄ ATASKAITINIU LAIKOTARPIU

1. Veiklos tikslai:
1.1.siekti visų diskriminacijos formų moterims panaikinimo, įskaitant visišką smurto prieš moteris visuomenėje ir šeimoje įveikimą;
1.2. rūpintis, kad moterų teisės būtų pripažįstamos ir įtvirtinamos kaip visuotinės ir nedalomos žmogaus teisės,
1.3. vykdyti konsultacinę patariamąją veiklą ir bendradarbiauti su kitomis organizacijomis ir institucijomis, siekiančiomis panašių tikslų.
 
2. Uždaviniai:
2.1. Tęsti SKPC funkcijų vykdymą ir specializuotos kompleksinės pagalbos smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims teikimą.
2.2 Kelti kvalifikaciją ir tobulinti konsultavimo įgūdžius.
2.3 Dalyvauti Vilniaus miesto savivaldybės Žmogaus teisių komisijos veikloje, Moterų ir vyrų lygių galimybių darbo grupėje.
2.4 Dalyvauti platformos European Network on Gender and Violence veikloje
2.5 Dalyvauti tinklo Global Women‘s Watch veikloje
2.6 Surengti konferenciją „Vaikystėje patirtas seksualinis smurtas ir jo pažymėti gyvenimai. Ar esame pasiruošę šią problemą pripažinti ir spręsti?“
2.7 Surengti kasmetinę konferenciją Moterų žmogaus teisės Lietuvoje 2024, skirtą 16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris.
2.8 Dalyvauti VMS Žmogaus teisių komisijos rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Atviras visiems Vilnius: lygybė ir įvairovė priešpriešos akivaizdoje“.
2.9 Dalyvauti Europos Tarybos rengiamoje konferencijoje Budapešte, Vengrija, skirtoje smurto prieš moteris įveikimui.
2.10 Vykdyti moterų pilietinių organizacijų tinklinio bendradarbiavimo skatinimą ir koordinavimą
2.11 Perduoti kitoms Lietuvos nevyriausybinėms organizacijoms gerąją pasaulio praktiką moterų žmogaus teisių gynimo ir įtvirtinimo srityje, sukauptą dalyvaujant tarptautiniame moterų judėjime.
2.12 Vykdyti visuomenės narių sąmoningumo ugdymą, visų rūšių prevencinę veiklą, siekiant nulinės tolerancijos smurtui prieš moteris, įskaitant smurtą prieš moteris šeimoje.
2.13 Siekti profesinių grupių, su kuriomis pirmiausia susiduria smurtą ir prievartą patiriančios moterys, sensitizacijos žmogaus teisių srityje, kelti jų kvalifikaciją ir ugdyti gebėjimus teikti klientui draugišką ir savalaikę profesionalią apsaugą ir pagalbą.
2.14 Vykdyti kampaniją Stabdykime smurtą prieš moteris! Ratifikuokime Stambulo konvenciją!
2.15 Inicijuoti ir vykdyti informacines kampanijas bei dalyvauti su tuo susijusiuose kitų organizacijų iniciatyvose, įskaitant tarptautines kampanijas prieš smurtą prieš moteris.
2.16 Rūpintis moterų bio-psicho-socialine sveikata, jų gyvenimo visuomenėje kokybe tiek privačioje (šeima, namai), tiek ir viešojoje (darbo rinka, profesinė veikla, dalyvavimas sprendimų priėmime) sferose.
 
3. Siekiant veiklos tikslų atlikti darbai:
3.1. Nepaisant jau šeštus metus VMN neskiriamo valstybės finansavimo pagrindinei organizacijos veiklai vykdyti VMN ir toliau tęsia Vilniaus miesto specializuotos kompleksinės pagalbos centro funkcijų vykdymą – teikia specializuotą kompleksinę pagalbą net tik Vilniaus mieste bet ir visoje šalyje.

Trys asociacijos narės – Lilija Henrika Vasiliauskė, dr. Zuzana Vasiliauskaitė ir Evelina Dirmotaitė – turi pripažintą tarptautinio eksperto statusą. Jos yra parengusios ir išleidusios metodinius leidinius tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis, skirtus žmogaus teisių temoms.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai aplaidžiai žiūrint į savo pareigą užtikrinti valstybės garantuojamos, nemokamos specializuotos kompleksinės pagalbos vienodą prieinamumą visoje Lietuvoje, įskaitant Vilniaus miestą, SADM taip ir nesugebėjo atsakyti į klausimą, kokiu teisiniu pagrindu remiantis Vilniaus miestui skirtos valstybės lėšos buvo paskirtos vienai Vilniaus mieste ir apskrityje veikiančiai organizacijai, Moterų informacijos centrui, apeinant asociaciją Vilniaus Moterų namai, kuri nuo 1996 m. teikia pagalbą smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims Vilniaus mieste, nuo 2023 m. yra akredituota prie LR SADM kaip Specializuotos kompleksinės pagalbos centras ir turi bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus miesto savivaldybe.

2024 metais iš viso pagalba suteikta 89 smurtą ir prievartą patyrusioms moterims (181 konsultacija), daugiausia Vilniaus miesto gyventojoms, įskaitant specializuoto psichologo (8 konsultacijos) ir specializuotas teisininko (37) konsultacijas. 2024 m. su mumis bendradarbiavo ir teikė antrinę teisinę pagalbą, įskaitant teismo dokumentų rengimą ir atstovavimą bylose, 3 licencijuotos advokatės. 

 

3.2 2024 m. VMN surengė 12 mokomųjų seminarų, skirtų sustiprinti VMN konsultantų, darbuotojų ir savanorių, kompetencijas; taip pat buvo vykdomos supervizijos VMN darbuotojams ir savanoriams teikiantiems specializuotą pagalbą smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims.

2024 m. gruodžio 13-16 d. buvo  surengta išvažiuojamoji stovykla – seminaras, skirta perdegimo sindromo prevencijai Nidoje.

 

3.3 VMN prezidentė Lilija Henrika Vasiliauskė ir kitos VMN narės svečio teisėmis dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės (VMS) Žmogaus teisių komisijos (ŽTK) posėdžiuose, atstovaudamos moterų žmogaus teisių apsaugos ir įtvirtinimo bei smurto prieš moteris įveikimo problematiką. Vykdėme aktyvią advokaciją dėl VMS Žmogaus teisių rėmimo programos parengimo ir finansavimo 2023 – 2025 m.

2024.10.16 Vilniaus Moterų namų prezidentė Lilija Henrika Vasiliauskė ir Vilniaus Moterų namų valdybos narė dr. Zuzana Vasiliauskaitė VMS ŽTK posėdyje pristatė metinės FemCities tinklo, jungiančio miestus (taip pat ir savivaldybes) visoje Europoje, siekiančius lyčių lygybės, ir suteikiančio platformą dalintis gerosiomis praktikomis metinės konferencijos, kurioje VMN narės dalyvavo, programą, savo skaitytų pranešimų turinį ir svarbiausius konferencijos erdvėje aptartus klausimus.

3.4 2024 m. VMN tapo tarptautinio tinklo European Network for Gender and Violence  narėmis. Kartu su kitomis Europos ir Pasaulio moterų teisių ekspertėmis, mokslininkėmis ir aktyvistėmis aktyviai dalyvaujame moterų žmogaus teisių advokacijos veiklose, keliame kvalifikaciją moterų žmogaus teisių bei pagalbos teikimo smurtą ir prievartą patiriančioms moterims srityje, dalyvaudamos tinklaveikoje, seminaruose bei tarptautinėse konferencijose.

2024 m. birželio 27-28 dienomis Vilniaus Moterų namų atstovės Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. ZuzanaVasiliauskaite dalyvavo European Network on Gender and Violence 2024 m. metinėje konferencijoje VIlniuje, kurią kartu organizavo European Institute for Gender Equality (EIGE) ir Vilniaus universitetas. VMN atstovės skaitė du pranešimus – vieną „Transformative Paradigm in Help Provision for Women Survivors of Intimate Partner Violence: A Human Rights Perspective” ir antrą “Examining the Role of Disclosure and Social Responses on Post-Traumatic Growth in Women Survivors of Intimate Partner Violence”. Tai buvo puiki galimybė pasidalinti savo patirtimi ir tyrimų rezultatais su kitomis Europos mokslininkėmis ir aktyvistėmis, giliai ir atvirai diskutuoti, susitikti su kolegomis iš visos Europos ir užmegzti naujus prasmingus bendradarbiavimo ryšius.

3.5 Nuo 2023 m. esame bendradarbiavimo platformos Global Women Watch nariai. 2024 m. reguliariai dalyvavome tinklo susitikimuose ir veikloje.
3.6 2024 m. gegužės 17 d. asociacija Vilniaus Moterų namai kartu su Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetu bei bendradarbiaujant su asociacija Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės, Seime surengė tarptautinę konferenciją „Vaikystėje patirtas seksualinis smurtas ir jo pažymėti gyvenimai. Ar esame pasiruošę šią problemą pripažinti ir spręsti?“.

Konferencijos dalyvius sveikino Žmogaus Teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius. Konferenciją moderavo Seimo nariai Algirdas Sysas ir Morgana Danielė. Pagrindinį plenarinį pranešimą skaitė VMN prezidentė Lilija Henrika Vasiliauskė, ekspertas iš JAV prof. dr. Robertas Geffneris, Amerikos psichologų asociacijos (APA) traumų psichologijos skyriaus įkūrėjas ir buvęs prezidentas. Taip pat išgirdome dr. Zuzanos Vasiliauskaitės pranešimą, kuriame buvo nagrinėjami traumos atskleidimo barjerai ir socialiniai apribojimai trukdantys išviešinti patirtą smurtą ir įveikti traumą.

Konferencija iš dalies buvo remiama BAFF – Baltic-American Freedom Foundation, kurių rėmimo dėka profesorius R. Geffneris galėjo atvykti ir pasidalinti savo žiniomis su plačia Lietuvos auditorija.

Daugiau apie konferenciją čia:

https://fb.me/e/4eem1cEdP

https://www.youtube.com/watch?v=5KZXEyG3h18&t=4342s

 

3.7 2024 m. gruodžio 2 d. asociacija Vilniaus Moterų namai kartu su Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetu, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centru ir asociacija Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės surengė tarptautinę konferenciją Moterų žmogaus teisės Lietuvoje, skirtos 16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris. Šių metų konferencija „KARO TRAUMA IR MOTERŲ ŽMOGAUS TEISIŲ APSAUGA: MOTERŲ ŽMOGAUS TEISĖS LIETUVOJE 2024“ skirta karo traumos ir moterų žmogaus teisių apsaugos klausimams aptarti.

Konferencijos metu nagrinėjome moterų žmogaus teisių apsaugos ir įtvirtinimo karo ir karinių konfliktų grėsmės kontekste temą. Gilinomės į tai, su kokiais teisingumo, saugumo ir moterų teisių įtvirtinimo iššūkiais susiduria moterys karo metu (Serbijos ir Ukrainos patirtis). Didelis dėmesys buvo skiriamas moterų nevyriausybinių organizacijų vaidmens išryškinimui ir jų pastangoms siekti teisingumo nusikaltimų aukoms.

Konferencijos dalyvius sveikino Prof. dr. Dainius Žalimas, Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto (FEMM) vicepirmininkas, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis, Seimo Moterų parlamentinės grupės vadovė, Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, ir Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Inga Ruginienė.

 Pranešimus skaitė Vilniaus Moterų namų prezidentė Lilija Henrika Vasiliauskė, Vilniaus Moterų namų valdybos narė dr. Zuzana Vasiliauskaitė, Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) Smurto lyties pagrindu tyrimų grupės vadovė Cristina Fabre, moterų žmogaus teisių ekspertė (Serbija), GREVIO komiteto narė (2019- 2021) Biljana Branković, Women’s Perspectives Center (Ukraina), Olofo Palmės premijos laureatė (2023) Marta Chumalo; Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro direktorė Kristina Mišinienė; Institucinio smurto prevencijos ir identifikavimo centro teisininkė Agnė Gredeckaitė.

Parengta ir konferencijos dalyviams pristatyta Rezoliucija.

Daugiau apie konferenciją čia:

https://fb.me/e/2v73TMOnU

https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1&p_t=288579

https://youtube.com/live/7XyAuWokr1Q

https://youtube.com/live/Cv5oDo0L_h8

 

3.8 VMN įdėjo daug pastangų padedant organizuoti tarptautinę konferenciją „Atviras visiems Vilnius: lygybė ir įvairovė priešpriešos akivaizdoje“, visgi dėl techninių nesklandumų iš VMS pusės VMS Žmogaus teisių komisijos rengiama konferencija neįvyko.

Vietoje to VMN iniciatyva buvo surengtas temos pristatymas ir diskusija minint Tarptautinę smurto prieš moteris įveikimo dieną, lapkričio 25 d., pradedančia 16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris. Tą dieną tiltai Vilniaus mieste buvo apšviesti oranžine šviesa, solidarizuojantis su viso pasaulio miestais mininčiais šią datą.

3.9 2024 m. liepos 11–12 dienomis Budapešte vyko Europos Tarybos Lyčių lygybės skyriaus organizuota konferencija „Sinergija pokyčiams“, daugiašalės programos Stabdykime smurtą prieš moteris dalis, skirta stiprinti pilietinės visuomenės organizacijas, aktyviai veikiančias smurtu prieš moteris įveikimo ir lyčių lygybės srityje. Konferencija subūrė 91 moterų teisių aktyvistę ir specialistę iš 26 šalių mokytis ir keistis žiniomis bei gerosiomis praktikomis kovojant su smurtu prieš moteris pasaulinių iššūkių kontekste.

Jos metu Asociacijos Vilniaus Moterų namai atstovės Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. Zuzana Vasiliauskaitė pristatė organizacijos veiklą bei 2023 metais įgyvendintą Europos Tarybos finansuotą projektą „Pilietinės visuomenės informavimo ir advokacijos kampanija dėl Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo, taikant Europos Tarybos, WAVE tinklo ir UN Women sukurtą metodiką”.

Džiaugiamės sėkmingu projektu, apie kurį daugiau čia https://www.vmotnam.lt/europos-tarybos-finansuojami…/

3.10 2024 m. VMN vykdė asociacijos Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės sekretoriato funkcijas, buvo organizuojami reguliarūs susitikimai, iš viso 12 susitikimų. Skėtinė organizacija jungia 6 organizacijas – asociaciją Vilniaus Moterų namai, Labdaros ir paramos fondą „FRIDA“, Kėdainių rajono Moterų krizių centrą, Visagino šeimos krizių centrą, Šiaulių žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biurą, VŠĮ Mediapressa.
3.11 Informacija gaunama dalyvaujant tarptautinių platformų veikloje reguliariai buvo perduodama kitoms nevyriausybinėms organizacijoms Lietuvoje. Vyko kas mėnesinės nuotolinės sąšaukos su skėtinės organizacijos asociacijos Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės narėmis penkiuose Lietuvos regionuose.
3.12 VMN narės aktyviai vykdė visuomenės narių sąmoningumo ugdymą, visų rūšių prevencinę veiklą, siekiant nulinės tolerancijos smurtui prieš moteris, įskaitant smurtą prieš moteris šeimoje.

VMN atstovės parengė ir publikavo šiuos straipsnius:

·         Lilija Henrika Vasiliauskė, Evelina Dirmotaitė. Kasčiūnas – krašto apsaugos ministras? https://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/2231976/lilija-henrika-vasiliauske-evelina-dirmotaite-kasciunas-krasto-apsaugos-ministras

·         Lilija Henrika Vasiliauskė, Evelina Dirmotaitė. Kasčiūnas – krašto apsaugos ministras? https://manoteises.lt/straipsnis/lilija-henrika-vasiliauske-evelina-dirmotaite-kasciunas-krasto-apsaugos-ministras/

·         Lilija Henrika Vasiliauskė. Kodėl turime balsuoti Europos Parlamento rinkimuose? https://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/2291775/lilija-henrika-vasiliauske-kodel-turime-balsuoti-europos-parlamento-rinkimuose

·         „Seksualinio smurto aukų apsauga Lietuvoje: ką turime daryti kitaip?“ https://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/2362653/zuzana-vasiliauskaite-seksualinio-smurto-auku-apsauga-lietuvoje-ka-turime-daryti-kitaip?fbclid=IwY2xjawH3KttleHRuA2FlbQIxMQABHUpYL6vHlGj2eLczIXxM0SV369ncrShc5FlRXoEPGCWPGvLGVfg-8p0OZA_aem_LIac2vDwPTof_JWPfcRO2g

·         Zuzana Vasiliauskaitė. Kodėl mažiau nei 30 proc. moterų Seimo narių turi mus neraminti? https://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/2400893/zuzana-vasiliauskaite-kodel-maziau-nei-30-proc-moteru-seimo-nariu-turi-mus-neraminti

·         dr. Zuzana Vasiliauskaitė. 39 moterys Seime: kodėl mažiau nei 30% moterų Seimo narių turi mus neraminti? http://manoteises.lt/straipsnis/dr-zuzana-vasiliauskaite-39-moterys-seime-kodel-maziau-nei-30-moteru-seimo-nariu-turi-mus-neraminti/

·         Vasiliauskaitė, Mitalas. Kaip susijęs visuomenės saugumas ir moterų teisės? https://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/2378584/vasiliauskaite-mitalas-kaip-susijes-visuomenes-saugumas-ir-moteru-teises

·         Dr. Zuzana Vasiliauskaitė, Vytautas Mitalas. Kaip susijęs visuomenės saugumas ir moterų teisės? https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nuomones/dr-zuzana-vasiliauskaite-vytautas-mitalas-kaip-susijes-visuomenes-saugumas-ir-moteru-teises-18-2318068?utm_medium=copied

VMN narių pasisakymai žiniasklaidoje:

·         PER METUS – TŪKSTANČIAI SMURTO ORDERIŲ: TURIME LABAI ŠLUBUOJANČIĄ PROKURATŪROS POZICIJĄ https://m.kauno.diena.lt/naujienos/kriminalai/nusikaltimai/metus-tukstanciai-smurto-orderiu-turime-labai-slubuojancia-prokuraturos-pozicija-1179157

·         LRT Žinios. https://www.lrt.lt/radioteka/irasas/2000313322/zinios-orai

·         LRT. Aktualus pokalbis. https://www.lrt.lt/radioteka/irasas/2000346273/siemet-policija-pritaike-daugiau-nei-8-tukst-orderiu-nuo-smurto-artimoje-aplinkoje

·         „Reikalavimai visada buvo didesni“: kas leidžiama politikui, neleidžiama politikei? https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2412212/reikalavimai-visada-buvo-didesni-kas-leidziama-politikui-neleidziama-politikei

·         В Сейме Литвы нового созыва — 102 мужчины и только 39 женщин. Это плохо для всех, и вот почему  https://novayagazeta.ee/articles/2024/11/29/v-seime-litvy-novogo-sozyva-102-muzhchiny-i-tolko-39-zhenshchin-eto-plokho-dlia-vsekh-i-vot-pochemu

·         LRT radijo ringas https://www.lrt.lt/radioteka/irasas/2000350236/ar-reikia-grieztinti-ginklu-laikyma

·         Info Wilno Flesz 07.10.2024, 15:54 https://wilno.tvp.pl/82714657/info-wilno-flesz-07102024-1554

3.13 VMN pasirinko ir praktiką atliko 9 Vilniaus Universiteto psichologijos bakalauro studijų studentės. Praktikantės buvo supažindintos su VMN veikla, traumos psichologija ir žiniomis apie traumą grįsto konsultavimo pagrindais.

2024 m. gegužės 13 d. vicemerės Dr. Simonos Bieliūnės kvietimu Vilniaus miesto savivaldybėje įvyko prof. Roberto Geffnerio susitikimas su socialinių tarnybų atstovais. Susitikimo tema Darbas su psichologinę traumą patyrusiais asmenimis (angl. trauma informed care). Žiniomis apie traumą grįstas pagalbos teikimas, netiesioginis traumavimas ir pagalbos teikėjo užuojautos nuovargis. Susitikimo metu prof. Geffneris pasidalino svarbiomis įžvalgomis paminėtose srityse, kokia pagalba gali būti teikiama ir kaip ji turėtų būti organizuojama siekiant įveikti patirtą psichologinę traumą, taip pat su kokiomis pasekmėmis pagalbos teikėjas gali susidurti dirbdamas su psichologinę traumą patyrusiais asmenimis ir kokia turėtų būti darbdavio strategija ir taktika siekiant atitolinti profesinio nuovargio sindromą arba visai jo išvengti. Įvyko apsikeitimas nuomonėmis ir produktyvi diskusija.

2024 spalio 30 d. VMN narės Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. Zuzana Vasiliauskaitė vedė mokymus Molėtų socialinės paramos centro darbuotojams Seksualinis priekabiavimas. Kas tai ir kaip užkirsti tam kelią?.

3.14 2024 m. spalio 7 d. asociacija Vilniaus Moterų namai kartu su Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centru (KOPŽI) suorganizavo gatvės akciją prie Seimo Seksualinis smurtas prieš moteris: Už mūsų tylą moka aukos. Reikalaujame teisingumo! #RatifikuokimeStambuloKonvenciją. Šios akcijos tikslas – atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į seksualinio smurto prieš moteris problemą, kuri vis dar nėra sprendžiama, nors to reikalauja Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo (Stambulo konvencija). Šią Konvenciją Lietuva pasirašė dar 2013 m.

Akcijoje dalyvavo žinomos visuomenės veikėjos ir žmogaus teisių aktyvistės, kurios atsakė į visuomenės ir žurnalistų klausimus, išryškino žmogaus teisių apsaugos svarbą ir pasiūlė problemos sprendimo būdus, kuriuos politinės partijos galėtų įgyvendinti per naująją kadenciją. Akcijos metu akcijos dalyvius bei praeivius kvietėme nusifotografuoti su plakatais, ant kurių užrašyti šūkiai pabrėžia smurto prieš moteris problemos aktualumą ir mūsų reikalavimą spręsti problemą.

  1. Daugiau apie tai čia: https://sc.bns.lt/view/item/seksualinis-smurtas-pries-moteris-uz-musu-tyla-moka-aukos-reikalaujame-teisingumo-493434

2.      https://wilno.tvp.pl/82714657/info-wilno-flesz-07102024-1554

 

3.15 2024 m. birželio 21 d. asociacijos Vilniaus Moterų namų atstovės dalyvavo Atviros Lietuvos fondo organizuotame renginyje „ALF Gyvai. Žmogaus teisės – ne tik Vilniuje“. Renginio metu turėjome galimybę pristatyti asociacijos veiklą, užmegzti naujus ryšius bei sulaukti didelio publikos palaikymo. Diskusijoje dalyvavo pilietiški ir aktyvūs žmonės, kuriuos vienijo žmogaus teisių diskurso svarbos suvokimas ir siekis įgyvendinti šias vertybes įvairiose visuomenės gyvenimo srityse.

2024 m. asociacijos Vilniaus Moterų namų atstovės reguliariai dalyvavo Atviros Lietuvos fondo kasmėnesiniuose renginiuose „Democracy Drinks“. Šie renginiai tapo puikia platforma užmegzti naujas partnerystes, dalintis patirtimi ir diskutuoti apie žmogaus teisių svarbą bei demokratijos stiprinimą.

2024 m. lapkričio 14 d. asociacijos Vilniaus Moterų namų atstovės dalyvavo pilietinėje akcijoje „10 minučių tylos“, skirtoje pabrėžti būtinybę laikytis padorumo kriterijų politikoje, pagarbos žmogaus teisėms ir reikalauti nulinės tolerancijos antisemitizmui.

2024 m. lapkričio 25 d. dalyvavome labdaros ir paramos fondo Frida renginyje Kaune atidarančiame 16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris.

 

3.16 2024 m. balandžio 17 d. Vilniaus moterų namų atstovės Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. Zuzana Vasiliauskaitė dalyvavo European Institute for Gender Equality (EIGE) organizuotoje konsultacijoje, skirtoje aptarti Europinio apsaugos nuo smurto orderio įgyvendinimą ir tobulinimą.

Džiaugiamės produktyviu bendradarbiavimu ir galimybe prisidėti savo ekspertinėmis žiniomis prie šio svarbaus proceso Europos Sąjungos lygiu. Konsultacijos metu buvo aptarti praktiniai iššūkiai, su kuriais susiduria valstybės narės, taip pat pateiktos rekomendacijos, kurios, tikimės, taps stipriu pagrindu Europos Komisijos sprendimams.

2024 m. balandžio 26-27 dienomis VMN atstovės dr. Zuzana Vasiliauskaitė, Lilija Henrika Vasiliauskė ir Evelina Dirmotaitė dalyvavo Lietuvos psichologų kongrese, kuriame VMN atstovės vedė 1,5 val. simpoziumą tema Paradigmos kaita: moters galių ir jos poreikių pripažinimu grįsta pagalba smurtą ir prievartą šeimoje patiriančioms moterims. Atstovių pranešimai šia svarbia tema susilaukė didelio psichologų bendruomenės dėmesio ir aktyvaus įsitraukimo į diskusiją.

2024 m. birželio 7 d. Vilniaus moterų namuose lankėsi Nyderlandų ginkluotųjų pajėgų patarėjai lyčių lygybės klausimais, atstovaujantys NATO misijai Lietuvoje. Vizito tikslas buvo geriau suprasti lyčių vaidmenis mūsų visuomenėje ir įvertinti vietos gyventojų požiūrį į NATO buvimą Lietuvoje. Įvyko produktyvi diskusija, kurios metu aptartos lyčių lygybės užtikrinimo perspektyvos karinėse pajėgose. Tikimės, kad šios iniciatyvos įkvėptos šalys, tarp jų ir Lietuva, imsis lyčių lygybės kriterijų nustatymo ir vykdys efektyvų monitoringą, siekiant užtikrinti vienodas galimybes tiek moterims, tiek vyrams karinio sektoriaus veikloje.

2024 m. birželio 26 d. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Gintarės Skaistės įsakymu buvo patvirtinta nauja Lygių galimybių tyrėjų tinklo sudėtis. Į tinklą buvo atrinktos dvi asociacijos Vilniaus Moterų namai atstovės – Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. Zuzana Vasiliauskaitė. Lygių galimybių tyrėjų tinklas bendradarbiauja su lygių galimybių ir apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje politiką formuojančiomis ir įgyvendinančiomis institucijomis, šioms institucijoms teikia pasiūlymus dėl lygių galimybių ir apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje politikos bei jos įgyvendinimo.

2024 m. liepos-rugpjūčio mėnesiais VMN atstovės Lilija Henrika Vasiliauskė ir Evelina Dirmotaitė Žmogaus teisių stebėjimo instituto užsakymu atliko Smurto prieš moteris įveikimo ir Moterų žmogaus teisių padėties 2022-2023 m. apžvalgą. Leidinys paskelbtas 2024 m. gruodžio 5 d. https://hrmi.lt/zmogaus-teisiu-lietuvoje-2022-2023-metais-apzvalga/

2024 m. rugsėjo 12 d. Vilniaus Moterų namų atstovės dalyvavo Seimo rinkimų debatuose, kuriuose atstovavo moterų žmogaus teisių klausimus. Diskusijų metu pabrėžėme politinių partijų atsakomybę už moterų žmogaus teisių apsaugą ir įtvirtinimą.

2024 m. rugsėjo 25–27 d. asociacijos Vilniaus Moterų namų narės Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. Zuzana Vasiliauskaitė dalyvavo FemCities konferencijoje Vienoje, kur skaitė pranešimus. Buvo aptartas moterų, patyrusių smurtą ir prievartą, potrauminis augimas ir būdai, kaip jį skatinti, bei miestų atsakomybė kuriant palaikančią aplinką visoms moterims. Konferencijos tema „Mental Health or Mental Load?“ nagrinėjo psichikos sveikatos ir miestų atsakomybės sąveiką sprendžiant lyčių lygybės ir moterų teisių klausimus. VMN iniciatyva Vilnius nuo 2023 m. yra FemCities tinklo narys, šis tinklas jungia miestus ir savivaldybes visoje Europoje, siekiančius lyčių lygybės, ir suteikia platformą dalintis gerosiomis praktikomis.

2024 m. lapkričio 12 d. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro su partneriais organizuotos konferencijos „Kova su prekyba žmonėmis ir seksualiniu išnaudojimu: bendruomenių atsakas” metu VMN narė dr. Zuzana Vasiliauskaitė skaitė pranešimą „Potrauminis augimas: Socialinio atsako svarba“.

2024 m. gruodžio 2 d. asociacijos Vilniaus Moterų namai atstovės Lilija Henrika Vasiliauskė ir dr. Zuzana Vasiliauskaitė dalyvavo Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) organizuotose konsultacijose su pilietinės visuomenės organizacijų atstovais. Šių konsultacijų metu buvo aptarta pirmoji Europos Sąjungos direktyva, siekianti apsaugoti moteris nuo smurto. Nors Komitetas džiaugiasi šiuo svarbiu žingsniu, buvo pažymėta, kad dabartinis direktyvos turinys nėra pakankamai veiksmingas. Atsižvelgdamas į tai, EESRK savo iniciatyva rengia atskirąją nuomonę tema „Smurtas prieš moteris – žmogaus teisių klausimas: dabartinės priemonės ir jų taikymo sėkmė/padėtis ES“. Vizito į Vilnių tikslas – surinkti informaciją apie Lietuvoje taikomas priemones, susijusias su smurto prieš moteris prevencija, apsauga, pagalba aukoms ir nusikaltėlių baudžiamąja atsakomybe.

2024 m. gruodžio 3 d. Lilija Henrika Vasiliauskė skaitė pranešimą apie Lietuvos patirtį priimant ir įgyvendinant Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą tarptautinėje konferencijoje Labirint tema Teisė į saugumą: Apsaugos nuo smurto įstatymai.

2024 metais asociacijos narės kartu su kitais Lietuvos mokslininkais ir ekspertais prisidėjo rengiant knygą, skirtą Baltarusijos specialistams, dirbantiems žmogaus teisių srityje.

 

II SKYRIUS

INFORMACIJA APIE PLANUOJAMĄ VEIKLĄ ATEINANČIAIS FINANSINIAIS METAIS

4. Veiklos tikslai:
4.1.siekti visų diskriminacijos formų moterims panaikinimo, įskaitant visišką smurto prieš moteris visuomenėje ir šeimoje įveikimą;
4.2. rūpintis, kad moterų teisės būtų pripažįstamos ir įtvirtinamos kaip visuotinės ir nedalomos žmogaus teisės,
4.3. vykdyti konsultacinę patariamąją veiklą ir bendradarbiauti su kitomis organizacijomis ir institucijomis, siekiančiomis panašių tikslų
 
5. Uždaviniai:
5.1. Tęsti SKPC funkcijų vykdymą ir specializuotos kompleksinės pagalbos smurtą ir prievartą patiriantiems asmenims teikimą.
5.2. Inicijuoti ir vykdyti informacines kampanijas bei dalyvauti su tuo susijusiuose kitų organizacijų iniciatyvose, įskaitant tarptautines kampanijas prieš smurtą prieš moteris
5.3 Vykdyti advokacines veiklas; Teikti ekspertinę nuomonę moterų žmogaus teisių tema.
5.4 Kelti kvalifikaciją ir tobulinti konsultavimo įgūdžius.
5.5 Dalyvavimas tarptautiniame moterų judėjime.
5.6 Vykdyti moterų pilietinių organizacijų tinklinio bendradarbiavimo skatinimą ir koordinavimą.
5.7 Vykdyti visuomenės narių sąmoningumo ugdymą, visų rūšių prevencinę veiklą, siekiant nulinės tolerancijos smurtui prieš moteris, įskaitant seksualinį smurtą ir smurtą prieš moteris šeimoje.
5.8 Siekti profesinių grupių, su kuriomis pirmiausia susiduria smurtą ir prievartą patiriančios moterys, sensitizacijos žmogaus teisių srityje, remiantis ekspertinėmis žiniomis kelti jų kvalifikaciją ir ugdyti gebėjimus teikti klientui draugišką ir savalaikę profesionalią apsaugą ir pagalbą.
 
6. Siekiant veiklos tikslų planuojami atlikti darbai:
6.1. Suteikti specializuotą kompleksinę pagalbą, atitinkančią nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje asmenų poreikius ir teisėtus lūkesčius, visiems besikreipiantiems.
6.2. Vykdyti kampanijos Stabdykime smurtą prieš moteris! Ratifikuokime Stambulo konvenciją! veiklas; Siekti Stambulo konvencijos ratifikavimo informuojant visuomenę apie jos turinį, tikslus bei reikalingumą Lietuvai;

Dalyvauti kitų organizacijų iniciatyvose ir jas remti.

6.3. Dalyvavimas Vilniaus miesto savivaldybės Žmogaus teisių komisijos veikloje, Moterų ir vyrų lygių galimybių darbo grupėje;

Ekspertinės nuomonės teikimas įvairiais moterų teisių apsaugos ir įtvirtinimo klausimais žiniasklaidoje, dalyvaujant konferencijose, dalyvaujant Lygių galimybių tyrėjų tinklo prie LR SADM veikloje.

6.4 Mokymai, supervizijos, perdegimo sindromo prevencijai skirti renginiai SKPC konsultantams ir savanoriams.
6.5 Dalyvavimas platformos European Network on Gender and Violence veikloje bei metinėje konferencijoje Vienoje.

Dalyvavimas Global Women‘s Watch tinklo veikloje ir susitikimuose.

Aktyvus įsitraukimas į tarptautinės kampanijos „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris“ vykdymą.

6.6 Vykdyti skėtinės organizacijos asociacijos Moters teisės – visuotinės žmogaus teisės sekretoriato funkcijas, organizuoti reguliarius narių susitikimus.
6.7 Rengti kasmetinę konferenciją Moterų žmogaus teisės Lietuvoje 2025
6.8 Vykdyti profesinių grupių mokymus moterų žmogaus teisių apsaugos ir įtvirtinimo temomis.

Toliau bendradarbiauti su Lietuvos universitetais leidžiant jų studentėms atlikti profesinę praktiką VMN.

Perduoti kitoms Lietuvos nevyriausybinėms organizacijoms gerąją pasaulio praktiką moterų žmogaus teisių gynimo ir įtvirtinimo srityje, sukauptą dalyvaujant tarptautiniame moterų judėjime.

III SKYRIUS

INFORMACIJA APIE NARIUS

7. Informacija apie narius:
7.1. Narių skaičius finansinių metų pabaigoje, vnt.  8 fiziniai asmenys.
7.2. Narių skaičius praėjusių finansinių metų pabaigoje, vnt.  8 fiziniai asmenys.

 

Call Now Button